İSTANBUL
Az Bulutlu Bugün
17°C / 12°C
ANKARA
Çok Bulutlu Bugün
14°C / 14°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
17°C / 17°C

 • Sanatçı Mehmet Aslantuğ Başkan Altınok Öz’e konuk oldu
  Sanatçı Mehmet Aslantuğ Başkan Altınok Öz’e
 • Ahmet Şimşekli öğrenciler engelliler için yürüdü
  Ahmet Şimşekli öğrenciler engelliler için yürüdü
 • Kartal ilçe Milli Eğitim’den Arakan’a yardım eli
  Kartal ilçe Milli Eğitim’den Arakan’a
 • Folklor gösterisi büyüledi!
  Folklor gösterisi büyüledi!
 • Kartal Belediyesi Felsefe Atölyesi başlıyor
  Kartal Belediyesi Felsefe Atölyesi başlıyor
 • Kartal Belediyesi, Vuslatının 744. Yılında Mevlana’yı Anıyor
  Kartal Belediyesi, Vuslatının 744. Yılında Mevlana
 • Kartallı Minikler Masal Müzesi’nde
  Kartallı Minikler Masal Müzesi’nde
 • Başkan Öz, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini işaret diliyle okudu
  Başkan Öz, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini iş
 • ‘Vay sen misin ben olan’ Kartal’da sahnelendi
  ‘Vay sen misin ben olan’ Kartal’
 • Gebzeli Kentsel Dönüşüm Mağdurları Kartal Belediyesi’ni örnek gösterdi
  Gebzeli Kentsel Dönüşüm Mağdurları Kartal Belediye
Tarihi Köşkün Gizemli Sırrı
Tarihi Köşkün Gizemli Sırrı
Bookmark and Share

Yakacık polis karakolunun biraz üstündeki beyaz boyalı, iki katlı ahşap mekânın oldukça tarihi geçmişi ve sırrı var. Osmanlı döneminde inşa edilen, daha sonra “ŞATO OTEL” olarak 1960’lı yıllarda hizmet veren ve Yakacık halkının “PERİLİ KÖŞK” diye tanımladığı köşkün iki ilginç konusu var.

 

1-   Birinci Dünya Savaşının en acı ve meşaketli günleridir. İstanbul İngiliz kuvvetleri tarafından işgâl edilmiştir. İngilizler’in Anadolu Yakasına girmeden önce bir kış günü, Türk Ordusundan küçük bir birlik Yakacık’a gelir. Askeri Birliğin o gece orada  konaklaması gerekir. Köyün yaşlılarından edindiğimiz bilgiye göre, Birlik Komutanı köyün muhtarını bulur ve birliğe bir gecelik konaklama yeri bulmasını ister. Ne var ki o dönemde Yakacık’ta bir birliği konaklayacak uygun bir mekan yoktur. Birden yaşlı muhtarın aklına Yakacık köylülerinin perili  köşk olarak bildikleri ve kimsenin perili köşkte bırakın  yatmayı kimse çevresine bile yaklaşamaz korkudan. Köşkün öyküsü komutana anlatılır. Bu evden başka köyde yatacak mekan olmadığını, bu evin perili olduğunu anlatırlar. Komutanda bunun bir masal olduğunu söyler ve askeri birlik eve yerleşir.Tahminen 40-50 kişi kadar olduğu belirtilen askerler bütün gün yol yürüdükleri için yorgundurlar. Akşam yemeğinden sonra yatarlar ve üzerlerini de kalın kaputları ile örterler. İki saatte bir nöbet tutan erlerden son nöbete kalkan Er’i derin bir uyku bastırır. Sabah uyandıklarında kendilerini köşkün bahçesinde bulurlar ve üzerlerine de bir karış kar yağmasına rağmen, havanın çok soğuk olmasına rağmen hiçbiri üşümez. Sadece içerde yattıklarına, dışarıda uyandıklarına şahit olurlar ve bu köşkün gerçekten perili ve tekin bir köşk olmadığı hala günümüze kadar söylenmektedir.

 

2-   Çok ilginçtir. Türkiye’nin ilk BANKA soyan Gangsteri Necdet Elmas, 1960’lı yıllarda hem İstanbul polisini hem de Askerleri peşinden koşturmuş ve bir türlü yakalanamamıştı. Benimde yakinen tanık olduğum olayda Necdet Elmas bir süre Şato Otel olarak çalıştırılan mekanda otel müşterisi olarak kalmış ve otelin işleticisi Kayserili Mehmet Beyin kızına aşık olmuş ve burada nişanlanmıştı. Otel işleticisi Mehmet Bey damadının Banka soymaktan dolayı arandığını bilmiyordu ve de Türkiye’nin ilk Gangsterini de tanımıyordu. Yeni İhtilal olmuş ve Örfi İdare ilan edilmişti. Kısa bir süre sonra Necdet Elmas, kanundan kaçamadı ve yakalanarak cezaevine gönderildi.

 

İlerleyen yıllarda perili köşk otel olmaktan çıkarıldı, Vakıf Bank’a satıldı. Halen bakımsız ve kaderine terk edilmiş bir şekilde duruyor ve esrarını da koruyor.

 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa